Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

O firma care-mi datoreaza mai multi bani este in stare de insolventa.Acea firma are mai multe datorii la alti creditori; La Avas, la o banca .Nu mai are nici un bun pe acea firma deoarece si-a trecut toate bunurile pe alte firme tot ale lui.Pentru banca si avas doreste sa fac un angajament de plata. Pentru mine ca si firma nu doreste sa faca nimic.Se poate sa faca un angajament doar pentru avas si banca_? Sau va fi obligat de lichidator sa faca angajament pentru toti creditorii? Cum pot sa-l trag la raspundere sau cum il pot obliga sa-mi plateasca datoria?
Va multumesc.
Din pacate nu il puteti obliga nici dvs nici lichidatorul.
Cum adica si-a trecut bunurile pe alte firme? De ce nu ataca lichidatorul aceste contracte? Nu il puteti obliga, dar daca vrea sa isi inchida procedura de faliment, nu o poate face decat daca isi plateste si creanta fata de firma dvs.
Adunarea creditorilor prin comitetul credtorilor poate cere anularea vanzarilor frauduloase...si astfel veti putea aduce bunurile inapoi in averea debitoarei. Totodata, daca administratorul judiciar a constatat ca prin masurile prevazute de art. 138 din legea nr. 85/2006 administratorul social sau alte persoane din societate au contribuit la ducerea societatii in starea de insolventa poate solicita antrenarea raspunderii materiale a acestora. Daca administratorul judiciar a omis sa se pronunte cu privire la antrenarea raspunderii materiale a persoanelor culpabile, adunarea creditorilor prin comitetul creditorilor poate solicita judecatorului sindic.
~ Conținut șters la cerere ~