avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un sfat

Sunt o mamica in varsta de 25 de ani. Fetita mea are 3 ani si aproape 8 luni. Am fost casatorita cu tatal ei din 2003 pana in mai 2007 cand el a decis sa divorteze. Casatoria a fost desfacuta,in baza art.38 alin.1 C.fam,din culpa comuna,hotararea fiind nemotivata. Fetita mi-a fost incredintata spre crestere si educare,tatal fiind obligat la plata pensiei alimentara. Totul s-a intamplat foarte repede,tatal nu a solicitat program de vizita si la scurt timp a parasit tara. In oct.anul trecut impreuna cu fetita am venit la sora mea in Norvegia. Fetita merge la gradinita,eu lucrez si am cunoscut un barbat ,motiv pt.care vreau sa ramanem aici. Problema este ca tatal vrea ca fetita sa vina acasa,la mama lui,si sa fie crescuta de aceasta. Nu a platit nici macar o singura data pensie alimentara pana acum,nu a trimis niciodata o jucarie copilului lui sau o bomboana si nu intentioneaza sa ramana in Romania. Eu l-am sunat de fiecare data ca sa vorbeasca cu copilul,i-am dat adresa la care locuim,i-am propus un program de vizita...intr-un cuvant am facut tot posibilul pt. ca ei doi sa se vada si sa petreaca timp impreuna. Numai ca pt. el nu este de ajuns. Vrea pur si simplu ca eu sa renunt la copil!!! Si ma ameninta,imi vorbeste urat,imi terorizeaza prietenii si familia. Noaptea am cosmaruri din cauza lui iar ziua nu ma gandesc decat la ce ar putea sa-mi faca. As vrea sa stiu ce poate sa faca d.p.d.v. legal datorita faptului ca eu si fetita avem acum domiciliul in alta tara,si ce pot sa fac eu in legatura cu amenintarile, comportamentul lui fata de mine ,respectiv cum il pot face sa plateasca pensia alimentara,fara sa merg in Romania. Va multumesc anticipat pt. sfaturi :(
Stimata doamna ,


Imi pare sincer rau pentru neplacerile cauzate de fostul sot.Daca exercita amenintari constant (infractiunea este in forma continuata -intrucat actele sunt exercitate in baza aceleiasi rezolutii infractionale ) aveti posibilitatea sesizarii fie a Parchetului /fie Politiei , in vederea sanctionarii faptuitorului , si pentru a crea o presiune inhibitorie asupra actiunilor ulterioare ale acestuia.


Similiar , prietenii (familia ) dvs pot avea aceeasi conduita.

Intrucat tatal nu are drept de vizita , dvs , puteti dispune unde veti dori sa locuiti cu fetita :aici sau in Romania .
Daca se va incuviinta vreun drept de vizita , tatal si -l va putea exercita oriunde , nefiind ingradit in acest sens .

Nu vad cum fetita ar putea fi incredintata lui , din moment ce se retine un comportament defectuos al acestuia : lipsa de implicatie in viata familiala , lipsa de afectiune manifestata fata de fetita , ramanerea in pasivitate cu privire la exercitarea dreptului de vizita , lipsa implicatiei financiare prin neplata pensiei de intretinere ( savarsirea infractiunii de abandon de familie...)



Amenintarile lui sunt lipsite de argumente , de sustinere juridica in primul rand .Va sfatuiesc sa va linistitit , sa nu va lasati intimidata de comportamentul lui agresiv , si sa demontati amenintarile prin informatiile primite in acest forum !


Succes
da, categoric.1.Puteti depune o plangere penala in sensul "abandon de familie" si sa-i pretindeti plata pensiei de intretinere chiar si retroactiv, de la data emiterii sentintei.2. daca in urma divortului copilul v-a fost incredintat, nu poate face nimic pentru a vi-l lua. 3.prin instanta sau pe cale amiabila se poate obtine un program de vizitare.4.se poate rezolva si problema amenintarilor.Oricum, pentru a nu veni in tara, trebuie sa va angajati un avocat care sa faca toate aceste demersuri pentru dumneavoastra.
va dorim succes si intelepciune
Va multumesc mult mult mult pt. sfaturi. Sper ca o sa resusesc sa dorm fara sa mai am cosmaruri de acum incolo si ca nu vor aparea noi probleme.
POate ca aveti motive pentru cosmaruri, insa ele nu sunt intemeiate legal...
Amenintari poate face oricine, insa de aici la actiune... cale lunga...
Ca sa nu mai spun ca in cazul de fata de la amenintare la obtinerea incredintarii e si mai mult de parcurs... cu sanse infime pentru el!
Adaug la asta ca se presupune ca minorii sunt crescuti de parinti si nu de bunici... asa incat si daca el ar avea copilul, pe motivul ca e crescut de bunici il puteati obtine...
Asa incat, va doresc vise frumoase de acum inainte!
daca nu a platit pensia niciodata, faceti plangere pentru abandon de familie si cu siguranta o sa-l linistiti. nu vad ce sanse ar avea sa castige el in instanta minorii. astfel d-voastra puteti locui unde doriti atat timp cat aveti hotarare prin care v-au fost d-voastra incredintati minorii.

av zaharia f.

Alte discuții în legătură

Stabilire in afara tarii cu minor - ajutor ! myangel myangel Buna ziua. Am o prietena divortata, careia i-a fost incredintata fetita definitiv si irevocabil. Divortul a fost in urma cu trei ani. Tatal nu a deschis ... (vezi toată discuția)
Actiune in instanta pentru schimbarea programului de vizita chivucristina1 chivucristina1 Buna ziua! Am si eu o problema pentru care va solicit atentia dumneavoastra. Sunt divortata de 8 ani si am un baietel de 11 ani. Copilul mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Minor marasa marasa Parintii unui copil de 5 ani sunt separati (dar nu divortati), tatalui i s-a pemis sa vina sa isi vada copilul oricand si recent sa il ia si in weekend, dar cu ... (vezi toată discuția)