Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furtul !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furtul !

Buna seara , cine vrea sa-mi spuna care este diferenta dintre furt si abuz de încredere ?
Abuzul de incredere "este infractiunea care consta in fapta unei persoane care, detinand cu orice titlu un bun mobil al altuia, si-l insuseste sau dispune de el pe nedrept, ori refuza a-l restitui." Aceasta este diferenta intre cele doua infractiuni, adica la furt, pur si simplu hotul isi insuseste bunul mobil de la o alta persoana, pe cand la infractiunea de abuz de incredere, infractorul are deja posesia bunului (de exemplu, il are spre a repara bunul, sau il detine in urma unei inchirieri) dar ulterior nu mai vrea sa restituie bunul adevaratului proprietar.