Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie maternitate 2014
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie maternitate 2014

Buna ziua.Eu lucrez de 6 ani.Daca se intampla ca in perioada urmatoare sa intru in somaj si in aceasta perioada o sa am un copil ce venituri o sa imi fie luate in calcul la stabilirea indemnizatiei de maternitate(se ia in considerere si indemnizatia de somaj sau nu?)sau doar venituriturile pe 12 luni inainte de a intra in somaj.
1. - Daca va referiti la indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) baza de calcul este formata din veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.
- In aceste venituri intra veniturile brute din salariu si venturile din indemnizatia de somaj din cele 6 luni eligibile.

2. - Daca va referiti la indemnizatia pentru concediul crestere copil (CCC) aceasta se calculeaza 85% din veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra cele din salariu, din indemnizatia de somaj, din indemnizatiile pentru eventuale concedii medicale si indemnizatia pentru concediul de maternitate.