Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa de mediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa de mediu

buna!
vreau sa ma apuc de o afacere care consta comert cu marfa de import ambajata.
am inteles ca trebuie sa platesc taxa de mediu:
d) o contribuţie de 2 lei/kg, datorată de operatorii economici care introduc pe piaţa naţională bunuri
ambalate, care distribuie pentru prima dată pe piaţa naţională ambalaje de desfacere, şi de operatorii
economici care închiriază, sub orice formă, cu titlu profesional, ambalaje, pentru diferenţa dintre
cantităţile de deşeuri de ambalaje corespunzătoare obiectivelor minime de valorificare sau incinerare în
instalaţii de incinerare cu recuperare de energie şi de valorificare prin reciclare prevăzute în anexa nr. 3 şi
cantităţile de deşeuri de ambalaje efectiv valorificate sau incinerate în instalaţii de incinerare cu
recuperare de energie şi valorificate prin reciclare;

cine ma poate lamuri...cum e exact cu aceasta taxa,agentii de recuperare...cum pot sa nu platesc ? :)
va multumesc!
De platit tot trebuie sa platiti ceva, insa sunt metode (legale) de a plati mai putin.