Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA aferenta donatiilor in bani
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA aferenta donatiilor in bani

Ce beneficii are o societate care face donatii?Sunt cumva deductibile din TVA.
Buna seara,

Sumele respective pot fi deduse din impozitul pe profit datorat daca se incadreza in urmatoarele limite:
1. 3 la mie din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.
Pentru aceasta va trebui ca sponsorizarea sa fie facuta in baza legii 32/1994 privind sponsorizarea.
Nu puteti deduce sumele respective din sumele datorate ca TVA.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil