Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii catre Politia Romana
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii catre Politia Romana

Buna ziua. Doresc sa stiu daca exista vreo obligatie legala din partea unui angajator sa ofere informatii catre Politia Romana in cazul in care Politia cere informatii cu privire la un angajat implicat intr-un caz de cercetare penala. Firma nu este in nici un fel implicata in acest caz de cercetare care o priveste exclusiv pe respectiva persoana. Datele cerute sunt de genul confirmari ale domiciliului si CNP...practic de identificare. Nu inteleg cum ar avea dreptul Politia sa ceara aceste informatii cu caracter privat unei terte persoane juridice. Multumesc anticipat.
Exista obligatia legala ca orice persoana fizica si juridica sa dea curs solicitarilor autoritatilor responsabile in cercetarea si solutionarea unor cauze
Referitor la caracterul informatiilor ,acestea intra sub incidenta disp Legi nr. 544 din 12 octombrie 2001 ,privind liberul acces la informatiile de interes public