Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Proceduri de urmat in caz de risc biologic
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Proceduri de urmat in caz de risc biologic

Buna ziua ,As dori daca se poate un model de PROCEDURI DE URMAT IN CAZ DE CONTAMINARE CU AGENTI BIOLOGICI,INTEPARE SI TAIERE UTILIZIND ECHIPAMENTE MEDICALE.Asistenti MedicaliSi Medici.VA MULTUMESC.
O procedura corecta se poate stabili numai de catre conducatorul locului de munca impreuna cu specialisti in domeniu, avand la dispozitie date complete despre activitatile desfasurate la respectivul loc de munca/ post de lucru, echipamentele tehnice utilizate pentru desfasurarea activitatilor, riscurile biologice la care sunt expusi lucratorii (nominal si influenta acestora asupra starii de sanatate a celui expus, valori de expunere care nu sunt daunatoare organismului uman, etc.).
O procedura corecta pleaca de la identificarea si evaluarea riscului (in specta cel biologic), intocmirea unui plan de revenire si protectie in functie de gradul de risc si gravitatea expunerii, care sa contina masuri concrete pentru evitarea/ reducerea/ eliminarea respectivului risc.
Daca utilizati o procedura intocmita de catre un alt angajator, pentru un alt loc de munca/ post de lucru este pe raspunderea dvs. si in caz de infectare/ contaminare, etc., angajatorul poate suporta rigorile legii.
Consultati si HOTÃRÂREA nr. 1.092 din 16 august 2006
privind protecţia lucrătorilor impotriva riscurilor legate de expunerea la agenţi biologici în munca