Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de ingrijire copil

daca am in ingrijire un copil cu handicap grav in varsta de 13 ani si i-au indemnizatie de handicap pt ca el este minor,pot beneficia de concediu de ingrijire a copilului pana la 2 ani daca nasc?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia pe care dvs. o primiti nu este un venit asimilat salariilor.

3. - Daca sotul indeplineste conditiile de mai sus poate sa intre el in CCC sau sa lucreze in continuare si sa primeasca salariu si va putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar de la data nasterii copilului si pana acesta va implini varsta de 2 ani.
- Pentru aceasta sa mearga la Primarie sa ceara lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie.