Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii repetate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii repetate

Buna seara.
Locatarul care locuieste in apartamentul de deasupra mea, a reusit sa ma inunde de 5-6 ori numai in acest an, de doua ori fiind inundatii majore. Apa a ajuns chiar si mai jos de mine. Asta seara a "imbunatatit" performanta sa, apartamentul fiind inundat de jur-imprejur. Apartamentul este asigurat si pentru astfel de inundatii dar, anul acesta am incasat deja o despagubire pentru asta. Am si zugravit atunci. Ce mai pot face acum? Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.
Solutia este prevazuta de disp
L nr 230/2007 Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.

Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.
ynocentta a scris:

Solutia este prevazuta de disp
L nr 230/2007 Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.

Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.

Regret ca trebuie sa va mentionez, dar eu sint un om de rind. Nu sinteti in fata profesorului la examen.
Vinovatul (care este chirias) nu a platit despagubiri niciodata. Nici macar nu m-a ajutat sa scot covoarele la uscat. Cit despre "folosirea normala" a apartamentului... aici la noi, in aceste zile, sint temperaturi mult sub zero grade Celsius. Daca deschid geamurile sa iasa mirosul, ingheata peretii. Daca nu le deschid, mucegaiul se instaleaza. Deci?!!
ContSters287867, utilizator
Dv nu aveti treaba cu chiriasul
Promovati actiune in instanta impotriva proprietarului apartamentului,care in temeiul disp art 17,18 din L nr 230/2007 are obligatii fata de proprietarii apartamentelor care au avut de suferit datorita neglijentei/disfunctionalitatii instalatiilor din proprietatea sa
Despagubiri nu cred ca veti primi vreodata de buna-voie din partea proprietarului sau din partea chiriasului. In consecinta, nu aveti decat sa va obtineti dreptul la despagubiri pe cale judiciara. Prima data trebuie sa mergeti la un mediator. Poate va impacati prin acord de mediere. Daca nu, atunci mergeti mai departe in justitie, la Judecatoria din aria dvs. de domiciliu.
De buna-voie, cu siguranta nu va face nimic. Nici macar sa rezugraveasca cu mina lui ca sa scape de plata. Mai ales ca nu exista nici o defectiune, mereu a fost neglijenta. Desi nu imi place, se pare ca singura solutie este Judecatoria. Multumesc.