Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii repetate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii repetate

Buna seara.
Locatarul care locuieste in apartamentul de deasupra mea, a reusit sa ma inunde de 5-6 ori numai in acest an, de doua ori fiind inundatii majore. Apa a ajuns chiar si mai jos de mine. Asta seara a "imbunatatit" performanta sa, apartamentul fiind inundat de jur-imprejur. Apartamentul este asigurat si pentru astfel de inundatii dar, anul acesta am incasat deja o despagubire pentru asta. Am si zugravit atunci. Ce mai pot face acum? Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.
Am mentionat ca am o asigurare in acest sens, dar si ca am incasat deja o despagubire in acest an. Evident ca am zugravit si am inlocuit mochetele complet distruse. Doar mobilierul din bucatarie a ramas acelasi desi este afectat. Suma primita nu a acoperit totul. Nu stiu (inca) daca mai pot primi o a doua despagubire. Dar chiar si asa, in acest ritm de producere a daunelor...

Dupa raspunsurile primite, m-am gindit toata noaptea la o problema: daca vinovatul nu se prezinta la mediere, iar proprietarul fiind in Ungaria (adresa nu este cunoscuta) nu poate fi chemat, eu ce mai pot face?