Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare proces verbal de contraventie

buna dimineata, detin o pusca sportiva cu aer comprimat cat.E ,permis de port arma tip B,in 19.06.2012 seful de post al politiei locale impreuna cu un agent ,s-au prezentat la mine la domiciliu pe motiv ca in baza unei noi legi arme si munitii,privind asigurarea si pastrarea armei trebuie sa am o cutie/fiset metalic in care sa o tin,am spus ca nu stiam ca si armele neletale trebuiesc asigurate si pastrate la fel cu cele letale,mi-a spus ca este o lege noua si trebuie sa-mi achizitionez fisetul metalic.a completat un pv de constatare ,fara a aplica nici o sanctiune,in schimb si-a trecut doar numele nu si institutia pe care o reprezinta,unde lucreaza,in loc sa treaca permis de arma tip B,a completat la rubrica ,permis de arma de tip A,ca si martor a semnat ag de politie care il insotea ,insa fara nume ,prenume,si calitate,doar o simpla semnatura indescifrabila.am semnat pv de constatare,si mi-am luat angajamentul verbal ca o sa achizitionez acel fiset metalic. am achizitionat fisetul la catava zile,nu a mai venit nimeni sa verifice daca m-am pus in conformitate cu legea.dupa 5 luni de zile imi vine prin posta de la cei de la judet serviciul arme si munitii,un pv incheiat la data de 19.11.2012 ,ag constatator fiind comisarul ,si spune asa ; in ziua de 19.06.2012,locul .., a savarsit urmatoarele,in urma controlului efectuat cu privire la modul de pastrare si asig al armei cu aer comprimat s-a constatat ca nu era asig cf leg in cutie /fiset metalic.fapte comise prev de art...,amenda de la 2001 pana la 5000,amenda fiind stabilita la 3000 lei.unde trebuia trecut jumatatea sumei in 48 ore,in loc de 1500 lei a trecut dl comisar ag constatator suma de 1000,5 lei.in acelasi pv a mai aplicat si o masura complementara anularea dreptului de detinere port si folosire a armelor.mai jos pe acelasi pv unde scrie nu a fost de fata nici un martor deoarece,spune;,, sanctiunea a fost aplicata in baza pv completat la domiciliu din data de 19.06.2012 contravenientul nu a fost de fata.totodata cu pv am primit si dispozitia de anulare a autorizarii si retragerii permisului de arma. mai departe ,dupa primirea prin posta a pv din 19.11.2012 cu sanctiunile ,am contestat prin plangere in instanta pv si dispozitia,mi-a fost admisa, au fost audiati doi martori ai mei care au confirmat faptul ca dupa controlul din 19.06.2012 am achizitionat fisetul metalic pt arma,a venit un reprezentant de la institutia respectiva arme si munitii cerand in continuare mentinerea pv si anularii autorizatiei de folosire a armei,instanta a cerut depunere de probe suplimentare dansilor,s-au dat vreo trei termene ca dansii sa depuna aceste probe,ba nu sau prezentat,nu au depus nici o proba,pe urma s-a schimbat completul si s-a dat termen abia acum la inceputul lunii dec.,iar la sedinta aceasta din nou nu au adus cei de la politie nici o alta proba,ci au cerut din nou sa se mentina pv si dispozitia,la final de sedinta instanta a disjuns capatul de cerere cu dispozitia de anulare a permisului de port si folosire a armei si a dat termen in ianuarie,iar plangerea impotriva pv cu amenda mi-a respins-o,urmand a face recurs.intrebari;-este normal si legal cum au decurs lucrurile pana acum? -primul pv din 19.06.2012 completat la domiciliul meu de catre sfp ..al politiei locale completat eronat ,nu poate fi considerat avertisment ,iar daca cineva mai venea la un control si vedea ca nu m-am conformat se aplica sanctiunea amenzii si dispozitiei?in lg 295/2004 arme si munitii sanctiunile aplicate in baza articolelor mentionate in pv ,atat pt amenda cat si anularea permisului de port arma ,art 59 alin 1 -,, dreptul de detinere ,respectiv de port si folosire a armelor neletale supuse autorizarii,se anuleaza daca titularul se afla in una din urmatoarele situatii''; lit d-,, a savarsit intr-o perioada de 2 ani doua contraventiiprevazute de prezenta lege sau o contraventie pt care lg prevede sanctiunea contraventionala complementara a anularii dreptului de detinere permis dupa caz,de port si folosire a armelor". nu am savarsit nici o contraventie. acum la recurs ce art de lege pot invoca eu pt mentinerea plangerii contra sanctiunii cu amenda de 3000 lei ?tinand cont de faptul ca a fost aplicata in baza pv din 19.06.2012,unde dl asp ag constatator nu a trecut institutia pe care o reprezinta,a gresit notarea tipului de permis,la martor a semnat agentul care il insotea,nu este lovit de nulitate acest pv,iar sanctiunile aplicate in pv din 19.11.2012 sa nu mai fie valide? nu trebuia facut un alt control pt a putea verifica ca eu am asigurat arma cf legii,si pe urma sa aplice sanctiunile? imi cer scuze daca am detaliat prea mult,sau m-am repetat,dar am nevoie de sfaturile dv .multumesc.
Care a fost motivatia instantei de fond?
In plangerea contraventionala ati solicitat anularea PV din 19.06.2012 ?
nu,am solicitat anularea pv din 19.11.2012 cel in care aplca sanctiunile,amenda respectiv complementara cu anularea permisului.o pot face acum in recurs ?sa cer anularea si celui din 19.06.2012?

in privinta motivarii ,instanta nu a motivat in nici un fel.doar scrie asa;disjunge capatul de cerere avand ca obiect contestarea dispozitiei nr...,urmand a se forma dosarul cu termen la ..ianuarie 2014,termen la care se va pune in discutie competenta materiala de solutionare a cauzei.respinge plangerea formulata impotriva pv seria..nr..din data de 19.11.2012.cu recurs in 15 zile de la comunicare.atat este afisat pe net,a fost afisat in seara zilei cand s-a pronuntat,respectiv in ziua sedintei,fara motivare,nimic.acasa inca nu a venit nimic.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Informatiile comunicate reprezinta strict solutia instantei de fond
Instanta de fond a respins capatul de cerere privitor la PV contraventie din data de 19.11.2012,precizand ca in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii ,puteti ataca cu recurs
multumesc frumos,dar sfatuiti-ma va rog,dati-mi un model de recurs si cateva articole pe care sa le invoc in recurs,si daca pot cere in recurs anularea pv din 19.06.2012 . pt ca in baza astuia s-au dat amenda si dispozitia de anulare a permisului port arma.pot cere anularea lui? pt ca asa cum v-am spus e plin de greseli;1-politistul care l-a completat si-a trecut doar numele dar nu si institutia pe care o reprezinta,unde lucreaza,2-a incadrat gresit tipul permisului,a notat permis arma tip a,in loc de permis arma tip b,3-nu a trecut ora la care a completat pv,4-nu a trecut datele de identificare din ci ale contravenientului,5-la martor a semnat agentul care il insotea,insa fara nume/prenume,doar o semnatura indescifrabila. deci cu toate aceste erori pv nu poate fi lovit de nulitate? iar celelalte din 19.11.2012 cu sanctiunile aplicate in baza lui, sa nu mai fie valide? indrumati-ma va rog! multumesc.