avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat e taxa notariala la achizitionarea de teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat e taxa notariala la achizitionarea de teren?

La cumpararea unui teren, cum se calculeaza taxa platita la notar?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 20:35, 15 Decembrie 2013
Plata se calculeaza pe metru patrat functie de pretul zonei din grila notariala a localitatii locului unde se alfla terenul.
Cumparatorul plateste onorariu notarului si taxa ANCPI iar vanzatorul impozitul pe tranzactie intre 2 si 3% functie de vechimea actului. cele sub 3 ani cu 3 %.
Atentie la calculul impozitului ca nu este exact....a se vedea Cod Fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil laura_agapy laura_agapy As dori sa stiu cat ar costa actele de vanzare- cumparare la notariat daca mama mea imi vinde mie casa. Casa are 80 mp iar terenul 187 mp. Ma gandesc ca poate ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unei case crystyyy83 crystyyy83 buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,daca se poate, la o casa in valoare de 36000 de euro cit m-ar costa notarul ? (vezi toată discuția)
Taxe notariale sludovic sludovic Buna ziua, doresc sa cumpar un teren pe care exista o constructie (casa in rosu, fara receptie, neintabulat). Contractul de vz.-cump. se va incheia dupa cate ... (vezi toată discuția)