Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat e taxa notariala la achizitionarea de teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat e taxa notariala la achizitionarea de teren?

La cumpararea unui teren, cum se calculeaza taxa platita la notar?
Plata se calculeaza pe metru patrat functie de pretul zonei din grila notariala a localitatii locului unde se alfla terenul.
Cumparatorul plateste onorariu notarului si taxa ANCPI iar vanzatorul impozitul pe tranzactie intre 2 si 3% functie de vechimea actului. cele sub 3 ani cu 3 %.
Atentie la calculul impozitului ca nu este exact....a se vedea Cod Fiscal.