Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila pentru valorificare deseuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila pentru valorificare deseuri

Un client de-al nostrum a intrat in faliment si nu mai are cum sa ne achite datoria. I
in urma unor discutii s-a stabilit ca vom lua niste utilaje de la el nefunctionale si le vom da la casat pentru a recupera datoria.
Firma ne factureaza valoarea utilajelor la 60.000 acestea urmand a se vinde la remat cu 30.000, atat se poate recupera din valorea lor.
Care este monografia pentru achizitionarea utilajelor? Se inregistreaza pe 371 si se scad din gestiune 607 = 371, 607 fiind o cheltuiala deductibila sau nu, avand in vedere ca firma le vinde la jumatate din pretul achizitiei?
Datoria pe care o are clientul nostrum se va inchide cu contul 346 =4111?sau prin compensare ?
george-neagu, moderator
Intrarea in gestiune o faceti in contul de imobilizari corporale nu de marfa.
Amanunte la adresa: [ link extern ] /