Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda rovigneta

salutare tuturor!
acum vreo 4-5 luni am cumparat o masina de la un prieten, cu banii inainte. i-am dat suma ceruta si trebuia sa ii mai dau o diferenta care era plata catorva amenzi ale lui, dupa care urma sa facem actele. (PS : nu am nici un fel de act cu el).
am tras putin de el, si a refuzat sa merg cu el sa platim amenzile impreuna si sa facem actele. eu circul cu masina asa cum e ea acum, dar in schimb am preferat sa nu ii fac rovigneta. Au inceput sa ii vina amenzile, pe care cred ca si le merita din plin. Ma supun vreunui risc? la cate amenzi ar trebui sa ii vina pt vigneta, ma gandeam sa ii dau actele cadou ca sa si-o radieze si masina sa o dezmembrez.
am martori pentru suma de bani data, si dupa pentru refuzurile lui in a merge sa rezolvam cu actele, asta in caz ca declara masina furata and stuff.
Nu va declara masina furata deoarece ar face o infraciune dar daca exista martori ca v-a vandut masina chiar si fara acte atunci va poate da in judecata pentru plata rovinietei.
Instanta va poate obliga pe ambii sa intrati in legalitate si sa incheiati actele de vanzare/cumparare, inmatriculare, certificat fiscal de la vanzator, etc., etc.
Mai degrab fiti amandoi responsabili si stabiliti de comun acord incheierea tranzactiei.
pai da, dar el nu mi-a dat nimic, decat actele masinii, in rest nu am facut nici un act, nici fiscal. eu am vrut sa fiu dar daca nu am avut cu cine.