Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Decontarea navetei personalului didactic
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Decontarea navetei personalului didactic

Buna seara,
Sunt cadru didactic la o scoala in mediul rural si in cateva zile urmeaza sa ni se deconteze o parte din naveta, in limita bugetului alocat. La calcularea navetei s-a facut trimitere la art. 2 legea 118/2010, conform careia decontul aferent lunii dec. 2011 va fi diminuat cu 25%. La alin. b din acest art. se mentioneaza alte doua art. 104(alin.3) si 107(alin. 4) din legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic. Aceasta lege a fost inlocuita de Legea 1/2011.
Intrebare: Se mai poate face trimitere le prevederile legii 128/1997 pentru decontul transportului aferent lunii decembrie 2011? Precizez ca decontul se face acum in decembrie 2013. Anexez art. respective:
Art. 2. Legea 118/2010:
”(1) Se reduc cu 25% următoarele drepturi de natură salariala de care beneficiază personalul din cadrul autorităților și instituțiilor publice, indiferent de modul de finanțare al acestora:
b) drepturile prevăzute la art. 104 alin. (3) si art. 107 alin. (4) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare;”.
LEGE nr.128 din 12 iulie 1997
privind Statutul personalului didactic
Art. 104(3) Personalului didactic titular din mediul rural, care nu dispune de locuinţă şi căruia nu i se poate oferi locuinţă corespunzătoare în localitatea unde are postul didactic, i se vor deconta de către administraţia locală cheltuielile pe mijloacele de transport în comun, la şi de la locul de muncă.
Art. 107(4) Personalul didactic beneficiază de reducere cu 50%, pentru 6 călătorii pe an dus-întors, pe mijloacele de transport feroviar, pe liniile interne.
*) Potrivit art. 2, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 118/2010, drepturile prevăzute la art. 107 alin. (4) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare se reduc cu 25%. Aceste prevederi se aplică până la data de 31 decembrie 2010.
Nu se poate intemeia decizia pe o lege iesita din vigoare, decat in masura in care drepturile s-au nascut sub imperiul ei.

Puteti fi mai explicita? Mie mi se pare un abuz reducerea de 25% din decont.
Daca nu s-a mai decontat naveta din 2010, perioada in care a fost in vigoare L. 118/2010 poate afecta decontul. Doar pe acea perioada.