Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare servicii intracomunitare-ma inregistrez in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare servicii intracomunitare-ma inregistrez in scopuri de TVA

Buna ziua,
Am infiintat in Nov A.C.o microintreprindere si nu este inregistrata in scopuri de TVA. Vreau sa semnez un contract de servicii cu o firma din Luxemburg(contractul este semnat cu ei-insa serviciile(traduceri) le furnizez catre o firma afiliata din SUA). Este nevoie sa ma inregistrez in scopuri de TVA si ROI?
Va multumesc!
Buna ziua,

In cazul in care prestarea de servicii este efectuata si facturata catre compania din Luxemburg, va sunt incidente urmatoarele prevederi:

1. Potrivit art.158^2alineatul 1, litera c din CF, Registrul operatorilor intracomunitari cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:
c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

2. Potrivit art.158^2, alineatul 8, litera a din CF, inregistrarea in scopuri de tva este conditie de baza pentru inregistrarea in ROI.
(8) Nu pot fi înscrise în Registrul operatorilor intracomunitari:
a) persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1;

In cazul in care serviciile sunt prestate si facturate direct catre compania din SUA, nu aveti obligatii de inregistrare in scopuri de TVA si nici in ROI.