Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot folosi alte coduri CAEN apar in actul constitutiv, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot folosi alte coduri CAEN apar in actul constitutiv, desi nu am autorizatie pentru ele?

Conform certificatului constatator am autorizate doar doua coduri CAEN, dar in actul constitutive apare tot codul CAEN. E adevarat ca pot folosi si celelalte coduri, dar ocazional? Ce inseamna ocazional? E adevarat ca acele venituri cu coduri neautorizate trebuie sa fie mai mici decat cele cu coduri autorizate?Cumulat? Pe 1 an? Au fost inregistrate pe acest an mai multe venituri cu coduri neautorizate, dar fosta contabila zice ca nu e nicio problema.
E adevarat ca pot folosi si celelalte coduri, dar ocazional?

Nu.

Au fost inregistrate pe acest an mai multe venituri cu coduri neautorizate, dar fosta contabila zice ca nu e nicio problema.

Eronat. Va trebui sa autorizati la Oficiul Registrului Comertului toate codurile pe care doriti sa facturati.

Acte necesare:
1. Cererea de înregistrare
2. Declaraţia-tip pe propria răspundere - model 3 semnată de asociaţi sau de administratori :
[ link extern ]
3. Imputernicire
4. Taxe

În declaraţia-tip model 3 se vor înscrie toate activităţile care se desfăşoară la sediul social sau la sediul secundar, inclusiv cele care au fost autorizate conform declaraţiei-tip model 2 şi care urmează să fie desfăşurate în continuare.

Eu am cautat in lege dar nu am gasit, m-am uitat in legea societatilor comerciale. Puteti sa-mi spuneti unde as putea sa ma uit? Eu nu pot convinge pe nimeni decat daca am articolul din lege. Ma puteti ajuta? Multumesc.