Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In anul 1991 mama mea a decedat si s-a dezbatut succesiunea asupra bunurilor ramase. In anul 1997 a decedat tatal ei (bunicul meu),in urma lui ramanand un apartament. Daca bunicul mai are un fiu in viata,eu am dreptul la acel apartament ca urmas al mamei mele decedate? Ce articol de lege prevede acest lucru? Va rog sa nu ocoliti acest subiect!
Da, aveti dreptul.
Instituţia care vă permite să veniţi la succesiunea bunicului se numeşte reprezentare. Veţi moşteni, în concurs cu unchiul dumneavoastră, cota care i s-ar fi cuvenit mamei dacă ar fi fost în viaţă la data decesului tatălui ei.