Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate da declarație de renunțare la moștenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate da declarație de renunțare la moștenire după 4 ani de la deces?

Buna ziua.
Am si eu o intrebare referitoare la o declaratie de renuntare la mostenire.
Este vorba de un apartament, al bunicilor mei. Dupa moartea bunicului s-a facut succesiune, iar mostenitori sunt sotia (bunica mea) si cei doi copii (mama mea si unchiul meu). Dupa decesul bunicii mele nu s-a facut succesiune. Acum am vrea sa facem succesiunea dupa bunica si dupa mama (decedata in august 2018). Tatal meu va da o declaratie de renuntare la mostenire.
Intrebarea mea este: Unchiul meu poate da si el declaratie de renuntare la mostenire, chiar daca au trecut 4 ani de la decesul mamei lui?
Citisem undeva ca aceasta renuntare ar trebui data in primele 6 - 12 luni de la deces.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Da, poate da unchiul declaratie de renuntare.
Insa nu prea va ajuta, avand in vedere ca a ramas mostenitor cand s-a dezbatut succesiunea dupa bunic.
Ce doriti sa faceti de fapt, dupa dezbaterea acestor mosteniri?
Buna ziua,
Poate da declaratia sau poate merge la notar si sa spuna ca nu are nicio pretentie.
Acceptarea succesiunii este supusa unor termene
In primul rand va multumesc pentru raspuns.
Dupa succesiune doresc sa vand apartamentul (in principiu), sau sa raman eu proprietar.
Cu alte cuvinte, unchiul meu nu are nici o pretentie la apartament, doreste, asa cum au dorit si bunicii mei, sa-mi ramana mie.
Si in acest caz, ce este de facut, daca spuneti ca nu ma ajuta cu nimic renuntarea lui?
Acum am realizat ca el de fapt renunta la ce ar mosteni de pe urma mamei sale, insa a acceptat mostenirea de pe urma tatalui...
Poate ma puteti sfatui cum ar trebui facut!
Multumesc!
AlMaria, utilizator
In momentul de fata, unchiul detine o cota din apartament, in baza certificatului de mostenitor dupa bunicul.
Dvs veti dezbate acum mostenirea dupa bunica, unchiul va renunta, apoi veti dezbate succesiunea dupa mama (tata va renunta), iar pe partea bunicii veti ramane dvs unic mostenitor.
In final, tot nu o sa fiti dvs unic proprietar, pentru ca unchiul are cota de la bunic.
De asta am afirmat ca nu va ajuta foarte mult.
Ideea e ca dupa ce dezbateti mostenirile dupa bunica si mama, unchiul va trebui sa va faca un contract de donatie pe cota lui din imobil, ca sa va intregiti dreptul de proprietate.
Sau, puteti vinde impreuna apartamentul si banii sa vi-i lase dvs.
Va multumesc pentru lamuriri.
O ultima intrebare: in cazul in care el imi va dona partea lui, in cazul in care vand se va putea ridica cu pretentii ulterioare, in baza acestei donatii?