Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa parinte cu copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa parinte cu copii

Buna ziua,

Tatal meu a murit si pe urma lui a ramas un apartament care e co-proprietate cu mama mea. Mama tatalui a murit, iar tatal tatalui a divortat de mama acestuia in urma cu 70 de ani.

Exista vreo posibilitate prin care apartamentul al putea ramane pe intregime al mamei mele.

O zi frumoasa,
Teodor

Teodor.Popescu, utilizator
Daca apartamentul e dobandit de ambii parinti, in timpul casatoriei, nu vad ce relevanta are decesul bunicilor paterni...
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa tatal dvs (respectiv jumatate din apartament), mostenitori fiind mama cu o cota de 1/4 si dvs cu o cota de 3/4.
Dupa dezbaterea mostenirii, puteti sa ii donati mamei cota dvs de 3/8 din apartament, mama intregindu-si astfel dreptul de proprietate asupra imobilului.
Nu se poate solutiona in timpul dezbaterii succesiunii? Ce s-ar intampla daca as renunta la partea mea de mostenire?
Nu, pentru că daca renunțați dvs, unicul copil, vor fi chemate la moștenire rudele din clasa următoare (frații și surorile tatălui + copiii de la frați și surori). Nu exista aceste rude, vor fi chemați unchii si mătușile tatălui. Nu există, vor fi chemați verii primari.
Numai și numai daca nu mai există deloc rude pana la gradul 4 inclusiv, atunci va rămâne mama unic mostenitor.