avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare proprietar cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare proprietar cartea funciara

Buna seara !
Spuneti-mi,va rog, de ce acte este nevoie pentru schimbarea proprietarilor din cartea funciara a unui imobil. In speta, in urma partajului, imobilul a ramas al unuia dintre soti. Ce documente sunt necesare la OCPI pentru aceasta schimbare in cartea funciara? De asemenea imi puteti spune care sunt costurile si termenul de realizare?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 21:03, 18 Decembrie 2013
Este necesara copie dupa hotararea instantei de judecata
Costul este de 60 lei
Termenul de solutionare este legal de 9 zile lucratoare - daca nu se evidentiaza de catre inspector aspecte neclare sau documente lipsa de la dosar
Exista facilitatea sa solicitati emiterea documentului in regim de urgenta,respectiv 3 zile lucratoare
Doar hotararea instantei de judecata este necesara? Nici un alt document ,precum certificatul fiscal, nu e necesar?
Intreb pentru a fi sigura ca nu sunt intoarsa din drum de catre cei de la OCPI.
O copie dupa acea sentinta definitiva si irevocabila trebuie depusa si la administratia financiara pentru modificarea rolului fisal.
La OCPI va trebuie si certificat fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa danyfofiu danyfofiu Pentru dovada sediu social la ONRC este necesar sa fie intabulat in cartea funciara imobilul? (vezi toată discuția)
Intabulare teren mihai_14 mihai_14 Buna seara! Este obligatorie intabularea dupa obtinerea, hot care sa tina loc de act autentic? In cat timp se face si ce documente sunt necesare ? Va ... (vezi toată discuția)
Extras cf si cadastrul imobilului pentru evaluare paunicasilviu paunicasilviu Buna ziua, Am un spatiu comercial cumparat de la fosta cooperativa de consum si doresc sa il ipotechez. Ca act de propietate am o hotarare judecatoreasca ... (vezi toată discuția)