Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare varsta pensionare

Buna ziua,

Am stagiu complet de cotizare 35 ani, 13 ani si 4 luni grupa 1, 18 ani si 9 luni grupa II. Dupa reintroducerea grupei I, vreau sa stiu la ce varsta ma pot pensiona.

Va multumesc.
Va rog sa spuneti luna si anul nasterii dvs.
ConstantinBivol a scris:
Dupa reintroducerea grupei I, vreau sa stiu la ce varsta ma pot pensiona.

Trebuie să aşteptaţi ca actul normativ să fie publicat în Monitorul Oficial. Răspunsurile se dau în funcţie de prevederile din actele normative în vigoare, or un act care nu este publicat în Monitorul Oficial este un act care nu are cum să producă efecte juridice.
14 mai 1958
Pensie limita de varsta cu reducere de 7 ani si 6 luni pentru cei 32 de ani si 1 luna de grupa conditii deosebite: in mai 2016.
Va multumesc.