Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua, sotia mea a fost internata si operata (18.11.2013-25.11.2013), la externare a primit 21 zile (26.11.2013-16.12.2013) concediu medical din spital. Cate zile de concediu medical poate primi de la medicul de familie in continuare celui anterior?
1. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 21. - Medicii sunt obligaţi sã îndrume pacienţii cãtre unitatea sanitarã la care trebuie sã se adreseze aceştia în vederea obţinerii în continuare a asistenţei medicale şi a certificatelor de concediu medical.

2. - Adica la externare medicul trebuie sa va spuna unde trebuie sa va adresati pentru a mai primi alte eventuale concedii medicale: la medicul de familie sau la medicul specialist.
- Acestia stiu cate zile pot acorda in functie de diagnostic si de evoutia starii de sanatate a pacientului.