avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din concediu maternitate

Buna ziua,
am nascut pe data de 23.12.2010 si am stat in ccc 2 ani. In data de 19.12.2012 am obtinut un certificat de handicap pentru fiul meu si am prelungit ccc cu inca una an. acum trebuie sa revin la munca incepand cu ce data? avand in vedere ca certificatul de handicap este valabil pana in data de 19.12.2013? daca revin, am inteles ca vor sa imi reduca programul de munca la 4 ore si corespunzator si saalariul - desi se va lucra 8 ore. au dreptul sa faca asta? acum sunt insarcinata cu al doilea copil si ei au fost instiintati neoficial. acum le voi duce si adeverinta si instiintarea.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:45, 18 Decembrie 2013
Puteti trimite instiintarea prin posta cu confirmare de primire, astfel incat sa aiba timp sa ia la cunsotinta angajatorul dvs.

Revenirea la munca se face dupa terminarea CCC. Daca data expirarii CCC este 19.12.2013 , atunci ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare acesteia, 20.12.2013.
pai asta zic: copilu este nascut pe 23.12.2o1o. pe 23.12.2012 trebuia sa revin la munca dar am obtinut un certificat de handicap pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 3 ani. dar acest certificat este valabil pana la data de 19.12.2013 pentru ca pe 19.12.2012 a fost emis si este valabil un an.dar decizia de acordare a indemnizatiei a inceput la data de 24 .12.2012. eu cred ca ar trebui sa revin in 24 .12.2013, si nu in data de 20.12.2013.
In situatia dvs, exista un vid legislativ nereglementat.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Daca certificatul de handicap pentru copil este valabil pana pe 19.12.2013 nu veti mai beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copi (CCC) decat pana la acaesta data.

2. Asadar:
- ori prelungiti certificatul de handicap pana pe 23.12.2013 (inclusiv);
- ori reluati activitatea pe 20.12.2013.
multumesc mult pentru raspunsuri. ideea este ca certificatul este valabil 1 an, iar prelungirea lui se poate face numai in cazul in care handicapul persista, ceea ce nu este cazul. insa, in decizia privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 3 ani se specifica ca se acorda aceste drepturi incepand cu data de 24.12.2012.

Alte discuții în legătură

Încetare contract de muncă în perioada sarcinii. ce pot face ca să beneficiez de drepturile pe care le-aș fi avut dacă eram angajată în momentul nașterii bebelușului? Ramomary Ramomary Buna ziua.Sunt insarcinata in 14 saptamani iar azi am fost sa mi fac dosaru pt risc si angajatorul mi a zis ca nu se poate pt ca mi a desfacut contractu de ... (vezi toată discuția)
Sunt insarcinata si lucrez de 3 saptamani la un nou loc de munca Raulica Raulica Sunt insarcinata in 8 saptamani si lucrez la Un nou loc de munca de 3 saptamani.pana acum am lucrat la o alta firma din 1999.pot sa ma dea afara de la noul loc ... (vezi toată discuția)
Continuitate la contractul de munca schimband firma si ocupatia cristian198 cristian198 buna ziua ,sunt insarcinata in 11 saptamani ,la actualul loc de munca am anuntat sarcina .M-am simtit rau si au inceput problemele .Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)