Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din concediu maternitate

Buna ziua,
am nascut pe data de 23.12.2010 si am stat in ccc 2 ani. In data de 19.12.2012 am obtinut un certificat de handicap pentru fiul meu si am prelungit ccc cu inca una an. acum trebuie sa revin la munca incepand cu ce data? avand in vedere ca certificatul de handicap este valabil pana in data de 19.12.2013? daca revin, am inteles ca vor sa imi reduca programul de munca la 4 ore si corespunzator si saalariul - desi se va lucra 8 ore. au dreptul sa faca asta? acum sunt insarcinata cu al doilea copil si ei au fost instiintati neoficial. acum le voi duce si adeverinta si instiintarea.
decizia sus mentionata a fost emisa in baza certificatului in discutie.
1. Decizia de acordare a CCC trebuia corelata cu termenele din certificatului de handicap al copilului.

2. AJPIS o sa va suspende plata indemnizatiei pentru CCC la data expirarii certificatului de handicap.