Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Nu pot sa-mi recuperez diploma de bacalaureat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Nu pot sa-mi recuperez diploma de bacalaureat

M-am inscris la o facultate in 2008 (Spiru Haret) si am abandonat dupa 1an, am cerut diploma de bacalaureat in 2010 si mi-au spus ca nu o gasesc. Cum mai pot sa recuperez diploma, am inteles ca se poate face plangere ?
formulati o Cerere scrisă (în două ex.) și o depuneti :
1) direct Registraturii Generale a Universitatii . . . , oprind un ex. înregistrat;
2) sau, postal, recomandat cu Confirmare de primire ;
Au obligatia legală de a vă comunica în scris un răspuns în interiorul a 30 de zile de la primire.
Nu trebuia sa la dati diploma in original. diploma de bacalaureat sa da in copie legalizata.
Insistati sa va dea diploma, faceti plangere la Rector, Decan. Daca au pierdut-o va trebui sa mergeti unde ati facut liceul si sa solicitati un duplicat. Nu este scump.
dacă vă comunica pierderea diplomei, să le solicitati să suporte consecintele : să obtii un duplicat, trebuie publicat în M.O =taxă.Ca să ti se elibereze un duplicat de către liceu=taxă.Trebuie să obtii un exemplar al respectivului MO=contra cost. Fotografie=costă.Timpul pierdut = costă etc etc
Va multumesc :)