avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... INTREBARE URGENTA !
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

INTREBARE URGENTA !

Buna ziua! Fara a detalia subiectul: Am pierdut un proces cu Politia Rutiera (intr-un caz cu aparatul radar) apoi am facut recurs. Eu personal nu am stiut ca la recurent nu i se trimite sentinta acasa si am asteptat-o. M-am interesat si am vazut pe internet ca imi este nefavorabila, dar nu am fost instiintat ci am aflat eu . Nu am predat permisul asteptand sentinta acasa sau o sesizare din partea politiei pentru predarea permisului. Daca nu predau permisul ce se poate intampla? In cel mai rau caz... Daca nu am primit nici o foaie de instiintare acasa. Care ar fi repercusiunile? Exista vreo "jonglerie" care sa nu ma afecteze mai mult decat sentinta data deja > ( 4 luni de suspendare permis) ?
Recurentului nu i se trimite sentinta, insa termenul de punere in executare curge de la data luarii la cunostinta de catre acesta despre respectivul act.
Dvs. nu spuneti nimanui ca ati aflat de pe internet si ca sa mai trageti putin de timp... mergeti la Judecatoria din raza Tribunalului care a judecat recursul si unde, de altfel, ati introdus actiunea si cereti o copie de pe sentinta de recurs. Abia in acel moment puteti sa spuneti ca ati luat la cunostinta de hotarare. Nu vi se va intampla nimic, insa sa fie un termen rezonabil (sa nu va duceti la anul).
Succes!
Si daca stiti ca ati putea castiga si aveti dreptate, mergeti la un avocat si faceti o actiune la CEDO!
Hotararile judecatoresti pronuntate in recurs (care se numesc decizii civile) nu se comunica partilor.

Asteptati sa va solicite politia, in scris, predarea permisului. Nu vi se poate intampla nimic.
Deci , pe data de 26 ianuarie a.c s-a dat sentinta la recurs nevaforabila mie. Eu sa presupunem ca nu o cunosc (sa presupunem) deci din 26 ianuarie timp de 4 luni de zile carnetul ar trebui sa imi fie suspendat. Eu nu l-am predat si nu il mai predau. Daca politia nu se seziseaza, ce se intampla dupa 4 luni ? Se prescrie totul? Dupa 4 luni nu ar trebui sa mai circul cu frica in san? Daca sunt oprit figurez cu el suspendat?
paveltm a scris:

Deci , pe data de 26 ianuarie a.c s-a dat sentinta la recurs nevaforabila mie. Eu sa presupunem ca nu o cunosc (sa presupunem) deci din 26 ianuarie timp de 4 luni de zile carnetul ar trebui sa imi fie suspendat. Eu nu l-am predat si nu il mai predau. Daca politia nu se seziseaza, ce se intampla dupa 4 luni ? Se prescrie totul? Dupa 4 luni nu ar trebui sa mai circul cu frica in san? Daca sunt oprit figurez cu el suspendat?

Pai tocmai asta e problema ca va faceti rau singur... nu conteaza daca-l predati sau nu permisul intrucat e doar un act care arata ca aveti dreptul de a conduce si dumneavoastra nu aveti acest drept dar daca se intampla ceva (un accident, un control, o conducere cu alcool etc.) chiar daca aveti efectiv actul "permis de conducere" nu aveti dreptul de a conduce si savarsiti o infractiune... deci e in interesul dumneavoastra sa va interesati de solutie ca legea sanctioneaza conducerea fara permis/permis suspendat indiferent daca aveti sau nu efectiv actul/legitimatia la dumneavoastra... in practica sa zicem ca scapati de 2-3 controale ca aveti actul ("am permis, la revedere!") dar e riscul prea mare ca poate se prind ca e suspendat!
In primul rand , cand s-a incheiat procesul verbal v-i s-a retinut permisul de conducere in vederea suspendarii ( daca l ati avut la dvs. si l-ati predat ) .Ulterior ati formulat plingere si cu certificatul de grefa de la judecatorie v-ati ridicat permisul de la politie .La acel moment ati semnat o declaratie pe proprie raspundere ( un formular tipizat ) prin care v ati obligat sa predati permisul in termen de 15 zile de la data ramanerii definitivwe si irevocabile a sentintei civile , in situatia in care v-i s-a respins plingerea .Perioada de suspendare v-a fost comunicata prin adresa de catre politie si acesta perioada curge de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentitnei civile prin care s-a respins plingerea .In toata acesta perioada de suspendare , in masura in care sunteti surprins in trafic , se va constata ca savarsiti o infractiune prevazuta de art.86 al. 2 din OUG 195/2003.Daca perioada a expirat si nu ati fost surprins in trafic nu mai este nici o problema .Cel mai corect este sa va interesati la Politie - serviciul rutier sa stiti care este la acest moment situatia dvs.

Alte discuții în legătură

Intrebare urgenta! paveltm paveltm Buna ziua! Fara a detalia subiectul: Am pierdut un proces cu Politia Rutiera (intr-un caz cu aparatul radar) apoi am facut recurs. Eu personal nu am stiut ... (vezi toată discuția)
N-am predat permisul guzanu guzanu buna ziua am si eu intrebare daca poate sa ma ajute cineva... in august am contestat un proces verbal de contraventie care imi suspenda dreptul de a conduce ... (vezi toată discuția)
Am pierdut contestatie pv pt viteza de 101km/h in localitate cipri84 cipri84 buna,in febr 2008 am fost prins de radar,care era in mers, cu vit de 101 km in localitate;am contestat pv am pierdut dupa care am pierdut si la recurs iar de ... (vezi toată discuția)