avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... INTREBARE URGENTA !
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

INTREBARE URGENTA !

Buna ziua! Fara a detalia subiectul: Am pierdut un proces cu Politia Rutiera (intr-un caz cu aparatul radar) apoi am facut recurs. Eu personal nu am stiut ca la recurent nu i se trimite sentinta acasa si am asteptat-o. M-am interesat si am vazut pe internet ca imi este nefavorabila, dar nu am fost instiintat ci am aflat eu . Nu am predat permisul asteptand sentinta acasa sau o sesizare din partea politiei pentru predarea permisului. Daca nu predau permisul ce se poate intampla? In cel mai rau caz... Daca nu am primit nici o foaie de instiintare acasa. Care ar fi repercusiunile? Exista vreo "jonglerie" care sa nu ma afecteze mai mult decat sentinta data deja > ( 4 luni de suspendare permis) ?
meroiud

Am inteles. Eu asta intreb. Pe data de 26 ian a.c s-a dat sentinta si practic de atunci incolo mi se considera perioada de suspendare. Politia nu mi-a trimis nimic acasa. Eu nu am primit nici o foaie oficiala de la judecatorie sau de la politie cum ca am pierdut recursul. Deci dupa ce se scurg cele 4 luni de suspendare a permisului (in cazul in care nu ma va opri politia sau nu imi va trimite vreo instiintare) voi fin in legalitate? Asta ma intereseaza. Eu vreau practic sa jonglez cazul acesta si vreau sa stiu daca e posibil. Va multumesc!
in aceeasi situatie sunt si eu. am pierdut procesul in septembrie, anul trecut. ieri am verificat pe net. deci au trecut aproape 7 luni.
1)
inteleg ca suspendarea a inceput din ziua sentintei? nu am stiut si oricum am circulat.
2)
acum sunt in legalitate? mai poate sa imi opreasca politia permisul? in conditiile in care nu am aflat sentinta oficial?
3)
daca cer sentinta, deci iau la cunostinta, e posibil sa se considere de atunci ca incepe suspendarea si sa trebuiasca sa anunt politia?
Fratilor Romani,voi macar stiti ca ati pierdut DAR MIE NICI MACAR NU MI-A FOST TRIMISA LA ADRESA CORECTA HOTARAREA DEFAVORABILA A CONTESTATIEI RADAR....se intampla anul trecut in toamna si am tot circulat BA CHAIR MAI MULT AM AVUT SI ACCEDENT si nu m a verificat nimeni....AM FOST PANA IN FRANTA SI INAPOI CU PERMISUL SUSPENDAT.
Ideea este ca este cel mai bine sa nu AI DE TREABA CU JEGURILE DE MAGISTRATI DIN ROMANIA SAU CU CEI CARE "AR TREBUI SA APLICE LEGEA".
DACA STIE CINEVA VREUN AVOCAT BUN LA ACEST TIP DE PROCESE SA MI ZICA SI MIE....IL PLATESC BINE IN AVANS PENTRU CA MI PERMIT SA MEDIATIZEZ CAZUL

astept mesaje cat mai UTILE PENTRU A RADE DE JUSTITIA ROMANA LA HAGA
man, dar ce treaba au magistratii cu politia? nu ei iti dau amenda, nu ei iti iau permisul. hai sa-i lasam in pace, momentan incercam sa gasim cele mai bune solutii pentru noi, poate nu e moral, dar asta e. eu cel putin am nevoie de permis datorita muncii. depind de masina.


slai a scris:

in aceeasi situatie sunt si eu. am pierdut procesul in septembrie, anul trecut. ieri am verificat pe net. deci au trecut aproape 7 luni.
1)
inteleg ca suspendarea a inceput din ziua sentintei? nu am stiut si oricum am circulat.
2)
acum sunt in legalitate? mai poate sa imi opreasca politia permisul? in conditiile in care nu am aflat sentinta oficial?
3)
daca cer sentinta, deci iau la cunostinta, e posibil sa se considere de atunci ca incepe suspendarea si sa trebuiasca sa anunt politia?


astept in continuare un raspuns... multumiri anticipate.
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2009
Eduard Ciprian Slai,
Buna ziua, si sotul meu e intr-o situatie asemanatoare, adica i-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile, am depus plangere contraventionala, luna aceasta pe 29 este primul termen, eu nu cred ca el (politistul) care i-a suspendat permisul are vre-o dovada, sotul meu spune ca nici macar nu era in apropiere, ci la aproximativ 200 metri. Practic e cuvantul lui impotriva cuvantului sotului meu. Cum sa o scoatem la capat? Adica are nevoie de permis , depinde strict de masina.
Ultima modificare: Duminică, 24 Mai 2009
cami72, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare urgenta! paveltm paveltm Buna ziua! Fara a detalia subiectul: Am pierdut un proces cu Politia Rutiera (intr-un caz cu aparatul radar) apoi am facut recurs. Eu personal nu am stiut ... (vezi toată discuția)
N-am predat permisul guzanu guzanu buna ziua am si eu intrebare daca poate sa ma ajute cineva... in august am contestat un proces verbal de contraventie care imi suspenda dreptul de a conduce ... (vezi toată discuția)
Am pierdut contestatie pv pt viteza de 101km/h in localitate cipri84 cipri84 buna,in febr 2008 am fost prins de radar,care era in mers, cu vit de 101 km in localitate;am contestat pv am pierdut dupa care am pierdut si la recurs iar de ... (vezi toată discuția)