Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere antecontract de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere antecontract de vanzare

In urma cu 4 ani si 6 luni a fost autentificat un antecontract de promisiune de vanzare cu termen peste o luna de la perfectare,dar si o procura prin care vanzatorii imputerniceau pe cumparator sa semneze in numele lor actul de dezmembrare al imobilului si terenului. Am inteles ca vanzatorii au oferit aceeasi procura si fiului lor. Desi cumparatoarea s-a ocupat de obtinerea actelor de proprietate, finalizate de curand, fiul vanzatorilor le-a sustras.
Desi in antecontract, vanzatorii promitenti au recunoscut ca au primit suma integrala de la cumparator, acestia pretind acum si alti bani.
Va rog sa imi raspundeti: Precontractul este prescris? Dupa cum am mentionat si neavand cunostinta de ce,acesta a avut termen de incheiere a contractului de vanzare-cumparare dupa o luna, dar actele de proprietate s-au perfectat acum, dupa peste 4 ani.
Care sunt pasii de urmat in continuare?
M-am lamurit. Rog moderatorii sa inchida acest subiect. Va multumesc.