Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Solutie la contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Solutie la contestatie

in urma contestarii unei amenzi pentru rovinieta am primit aceasta solutie:
Tip solutie: Anulează cererea
Solutia pe scurt:
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 5208/2013 28.11.2013

As vrea detalii despre ce inseamna defapt aceasta solutie? mi-a fost respinsa sau acceptata contestatia?
Mentionez ca am platit amenda inainte de termenul dat, in concluzie imi pot recupera banii inapoi? iar daca da, de ce acte am nevoie.
Va multumesc.
Cererea dumneavoastră nu a fost respinsă. A fost anulată, ceea ce e altceva.

Cred că a fost anulată în temeiul art.200(3) C.pr.civilă. Dacă e aşa, încheierea poate fi atacată cu cerere de reexaminare, în termen de 15 zile de la comunicare.

Concret, dumneavoastră ştiţi cel mai bine ce s-a întîmplat, dacă instanţa v-a pus în vedere să completaţi cererea, dacă v-a pus în vedere să o timbraţi...