Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Salutare, Se poate sa recuperez taxa de timbru in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Salutare, Se poate sa recuperez taxa de timbru in valoare de ...

Salutare, Se poate sa recuperez taxa de timbru in valoare de 6300 ron daca instanta mi-a anulat cererea de chemare in judecata :

Ora estimata: 09:00
Complet: Complet 1 Amânări de pronunţare
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge, ca neîntemeiată, cererea de reexaminare formulate de către petentul DEDU SILVIU. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, astăzi, 11.01.2023.
Document: Încheiere reexaminare (după anulare cerere) 11.01.2023
O cerere se anulează dacă nu ați plătit în termen taxa de timbru sau dacă nu ați completat taxa, în situația în care vi s-a pus în vedere acest lucru. Așa cum s-a dat soluția, pe care ați citat-o, nu mai aveți ce face.
Dorin Voicilas, Avocat
Din postarea dvs. rezultă că s-a respins cererea de reexaminare.
Dar nu cunoaștem (nu ne-ați spus) motivul pentru care a fost anulată cererea de chemare în judecată.

Și atunci, variantele sunt următoarele:

1. Dacă cererea de chemare în judecată a fost anulată ca insuficient timbrată, atunci taxa judiciară de timbru plătită nu se restituie.
2. Dacă cererea de chemare în judecată a fost corect timbrată, dar a fost anulată (în condițiile art. 200 alin. 3 C. pr. civ.) pentru un alt motiv/pentru alte lipsuri, care nu au legătură cu timbrajul, atunci taxa de timbru se restituie.

Cazurile în care se restituie (integral/parțial/proproțional) sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru sunt prevăzute de art. 45 din OUG 80/2013
romascanu, moderator