Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract/conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract/conventie civila

Buna ziua.Ma intereseaza daca exista o forma de contract de colaborare prin care toate obligatiile datorate statului(impozit venit,cas,cass) sa fie platite de prestator.E vorba de un contract pe o perioada limitata,30 de zile.
Si daca exista,contractul se mai inregistreaza undeva ? In sensul daca e posibil sa fie efectuate aceste operatiuni de catre prestator,angajatorul fiind din alta localitate.
Va multumesc anticipat.
Asa ceva este posibil numai daca este stipulat in contractul de prestari servicii incheiat intre beneficiar si prestator.
In caz contrar, fiecare va suporta plata pentru partea lui de contributie la bugetul de stat.
Cornel Vasile, Consilier juridic