Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Singurul mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Singurul mostenitor

Buna ziua,

ma adresez pe aceasta cale, datorita faptului ca aici am primit cele mai bune si la obiect sfaturi,celor care ma poate ajuta cu un sfat si in urmatoarea problema:
locuiesc in casa batraneasca din 1973 care a fost construita de tatal meu in 1972.Cum pe acea vreme nu aveai voie 2 proprietati pe autorizatia de constructie a casei a fost trecuta si sora mamei mele,locul de costructie fiind pe proprietatea ei care a fost cumparata de tatal meu,dar pe care nu exista nici un act.Parintii mei nu au fost casatoriti cu acte si pentru acest fapt purtau nume diferite,numele mamei fiind ca si al matusei mele. Actele care au mai ramas pe aceasta casa sunt ,cum am mai scris,autorizatia de constructie si proiectul casei.Amandoi parintii mei fiind decedati si matusa , nu am facut ceea ce trebuia sa fac dupa moartea lor neavand posibilitate, iar acum as dori sa fac acte pe casa.Cum ma sfatuiti sa incep aceste demersuri?In speranta ca ma veti ajuta va multumesc anticipat.

Cu stima
Apostol Bebe
Daca locul de casa e proprietatea matusii si daca dvs. sunteti singurul mostenitor (atat al tatalui - in calitate de fiu, cat si al matusii - in calitate de nepot de sora) nu m-as mai incurca in "cumpararea" fara acte facuta de tata. As dezbate (la notar) succesiunile dupa tata, mama, matusa (in ordinea deceselor) fiindca in final, pe intortochete cai, tot la dvs. ajunge intregul.

romascanu, moderator
Nicoleta, omul asta are aceasta mostenire ca patrimoniu "de fapt"
l-ar ajuta o uzucapiune mai curand:)
Buna ziua,

ma ajutati va rog cu un sfat la ce mi-ati scris mai sus?Multumesc anticipat.

cu stima
Apostol Bebe