Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depunere declaratii TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depunere declaratii TVA

Am o problema majora, va rog sa ma ajute cineva cu o informatie.
La firma XY Srl pe 27 aprilie anul curent Anaf a blocat TVA-ul pe baza OG. 700 .Ultima declaratie 300 a fost depusa pe perioada ianuarie- martie 2013. Pe parcurs
s-au demarat procedurile de schimbare administrator etc.( din 16 decembrie) si acum ar trebui sa cerem sa ne puna inapoi ca platitor TVA. Pentru acesta trebuie sa fie depuse toate declaratiile.Pe perioada suspendarii trebuie sa intocmesc declaratie separata, pe facturile emise trebuie platit TVA-ul facturat.
Cum procedez?
1.Fac o declaratie 300 separata pe luna aprilie 2013 ?
2.Intocmesc inca o declaratie pe perioada mai- noimebrie 2013 sau cate o declaratie pe perioada mai - iulie si perioada august- octombrie?
Este foarte urgent, va multumesc foarte mult.
Buna seara.
Nu prea este clara intrebarea dumneavoastra.
Cum adica "Anaf a blocat TVA-ul " ?
Printre actele normative nu am gasit OG 700.
Ordin 700/2012 pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA, precum si a modelului si continutului unor formulare
In sensul acela am scris ca ne-a blocat Tva-ul, ca nu putem deduce, tot ce am facturat tva in aceasta perioada trebuie sa -l platim, Va multumesc mult, va rog sa-mi raspundeti.