Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Termeni juridici - Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Termeni juridici - Insolventa

Ar putea cineva sa ma ajute si sa-mi traduca ce acest articol din legea Insolventei !?

Art.138.
f) au folosit mijloace ruinatoare pentru a procura persoanei juridice fonduri, în scopul întârzierii încetarii de plati;

..eventual un exemplu scurt !

Multumesc anticipat!
Vedeti acest link
[ link extern ] /

Mijloace ruinatoare sunt acele mijloace împovaratoare de obtinere de resurse, cum ar fi un împrumut în conditii mai oneroase decât cele ale pietei, de exemplu cu o dobânda mult mai ridicata decât cea practicata în mod obisnuit, aceste conditii mai oneroase ducând societatea la ruina.
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic