Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cont de FB si e-mail spart
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cont de FB si e-mail spart

Buna ziua. Unei cunostinte i s-a spart contul de facebook si de e-mail. Pe pagina de facebook se posteaza de persoana care a spart-o injurii si tot felul de calomnii. Ce se poate face dpdv legal? Ce lege se aplica in acest caz? Va multumesc!
Legea 161/2003.
se merita incercarea de a pedepsi penal faptasul sau nu ? am vazut in alte discutii afirmatii cum ca "politia are treburi mai importante", "rade politistul cand vii cu asemenea plangeri"etc..pana la urma e o proprietate privata si personala a unei persoane, de ce ar fi tratata problema ca fiind una neimportanta ?
Este o problema serioasa, nu vad cum sa fie minimalizata.
Eu zic sa desfiinteze contul respectiv, sa anunte administratorul FB si sa isi creeze un alt cont, parolandu-si accesul, datele si postarile,etc...
Vioricamiron a scris:

se merita incercarea de a pedepsi penal faptasul sau nu ? am vazut in alte discutii afirmatii cum ca "politia are treburi mai importante", "rade politistul cand vii cu asemenea plangeri"etc..pana la urma e o proprietate privata si personala a unei persoane, de ce ar fi tratata problema ca fiind una neimportanta ?

Politia nu rade si face cercetari.
Fapta este de o gravitate suficient de mare cat sa se inceapa urmarirea penala.
Trebuie insa sa depuneti dovezi atunci cand depuneti plangerea penala.