avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cont de FB si e-mail spart
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cont de FB si e-mail spart

Buna ziua. Unei cunostinte i s-a spart contul de facebook si de e-mail. Pe pagina de facebook se posteaza de persoana care a spart-o injurii si tot felul de calomnii. Ce se poate face dpdv legal? Ce lege se aplica in acest caz? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:42, 16 Ianuarie 2014
Legea 161/2003.
se merita incercarea de a pedepsi penal faptasul sau nu ? am vazut in alte discutii afirmatii cum ca "politia are treburi mai importante", "rade politistul cand vii cu asemenea plangeri"etc..pana la urma e o proprietate privata si personala a unei persoane, de ce ar fi tratata problema ca fiind una neimportanta ?
Este o problema serioasa, nu vad cum sa fie minimalizata.
Eu zic sa desfiinteze contul respectiv, sa anunte administratorul FB si sa isi creeze un alt cont, parolandu-si accesul, datele si postarile,etc...
Vioricamiron a scris:

se merita incercarea de a pedepsi penal faptasul sau nu ? am vazut in alte discutii afirmatii cum ca "politia are treburi mai importante", "rade politistul cand vii cu asemenea plangeri"etc..pana la urma e o proprietate privata si personala a unei persoane, de ce ar fi tratata problema ca fiind una neimportanta ?


Politia nu rade si face cercetari.
Fapta este de o gravitate suficient de mare cat sa se inceapa urmarirea penala.
Trebuie insa sa depuneti dovezi atunci cand depuneti plangerea penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cineva a făcut un cont pe facebook cu poza unui prieten și l-a făcut de râs cu comentariile. ce măsuri se pot lua? ,,1Anonim ,,1Anonim Cineva a luat poza la un prieten de pe Facebook și și-a făcut cont cu poza lui cu alt nume și postează pozele lui cu critici dure și la făcut de râs ... (vezi toată discuția)
Defaimare daniela 83 daniela 83 o persoana cu cont de facebook fals posteza despre mine zilnic lucruri groaznice,nimic adevarat din ceea ce scrie,unde trebuie sa ma adresez sa pot rezolva ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnia mai sunt incriminate de legea penala? littlemouse littlemouse Bună seara! Aș dori și eu să știu exact dacă insulta și calomnia sunt considerate infracțiuni, conform Noului Cod Penal și dacă se aplică pentru ... (vezi toată discuția)