Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala impotriva agentului de politie locala ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala impotriva agentului de politie locala ce a emis o dispozitie de ridicare masina

Am terminat de formulat plangerea penala impotriva agentului de politie locala ce a emis dispozitia de ridicare, dispozitie prin care mi-a fost ridicat in mod nelegal autoturismul parcat la mai putin de 25m de intersectie si implicit de marcajul "trecere de pietoni" pe o alee in sectorul 6. Daca exista cineva care a mai demarat un asemenea demers, as dori sa stiu ce rezultat a avut. Eu il intemeiez pe art 246 CP - Abuz in serviciu contra intereselor persoanelor. Luni merg la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 6 pentru a o depune.
Incercati sa va judecati in civil daca ati si platit.
Aveti sanse sa castigati procesul daca contestati in termen legal.

Partea penala nu prea cred ca va avea succes.
Este o treaba destul de complicata...in civil nu ma pot judeca pentru ca mi-au emis doar un act administrativ individual : dispozitia de ridicare. Singura sansa este sa atac in contencios. Am facut plangerea prealabila si imi construisem planul sa atac in contencios.

Planuiam sa ridic in cadrul procesului exceptia de nelegalitate a HCL sect 6 doar ca surpriza; In 2013 au modificat legea 554/2004 (a contenciosului) si au modificat Art 4 mentionand expres cum ca actele administrative cu caracter normativ nu pot face obiectul exceptiei de nelegalitate. Asadar, ceea ce pana in 2013 insemna practica judiciara a fost reglementata contrar de legiuitor prin acest Art 4.

Planul trebuie schimbat. Probabil am sa merg cu cereri la procuror, avocatul poporului si prefect pentru a ataca in contencios actul administrativ normativ in cauza. Oamenii astia parca isi modifica legile pentru interesele lor private. Este incredibil...au modificat statutul politiei comunitare, legea contenciosului si de cateva ori chiar insusi ordonanta...totul pentru a fura din buzunarul bucurestenilor.

Plangerea penala nu o fac mizand pe o victorie ci doar pentru a misca putin mintea unora...cred ca am justificat-o destul de bine...sper sa fie o lectura placuta in pragul craciunului pentru procurorul de serviciu. Colac peste pupaza, fiind student in anul 3, toate astea inseamna practica...mai ales ca nu am ajuns sa lucrez in cabinetul vreunui avocat pana astazi.
Buna seara,
Nu am cunostinte juridice, asa ca nu imi voi da cu parerea despre acest aspect. Ca experienta asemanatoare, si mie mi-a fost ridicat auto in S6 pe motiv ca era parcata prea aproape de intersectie. Tot ce pot sa spun este ca intreg procesul in Civil dureaza extrem de mult, iar prin proces nu ma refer la instanta, ci la intreaga procedura. Evenimentul s-a petrecut in luna Septembrie 2013, am facut plangere in Octombrie 2013 (in termenul legal) si nici pana in ziua de astazi nu am primit PV pt a-l contesta. Din experientele altora, am inteles ca Politia S6 nu si-a creat vreo prioritate din trimiterea PV sau chiar cu prezentarea la procese. Sigur, informatii de pe net, neverificate.
Bafta si sa ne tineti la curent cu rezultatele!
Domnule Aleton, ati facut plangere penala?plangere prealabila conform legii contenciosului? ati facut plangere contraventionala? actiune in contencios impotriva dispozitiei de ridicare? mai precis va rog...ma gandesc sa fac o petitie catre avocatul poporului in vederea unei actiuni impotriva HCL sector 6. Plangere penala sunt nevoit sa o depun pe 9 ianuarie...pana atunci nu se lucreaza cu publicul si chiar in perioada de lucru, parchetul de pe langa jud sect 6 are audienta publica doar in zilele de marti si joi de la 9 la 12. Asta nu ne invatase la cursul de procedura penala din cadrul facultatii...:P
Tirlea Andrei, Consilier juridic