Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile aferente altui exercitiu
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile aferente altui exercitiu

Buna ziua.
Va rog: daca in 2012 am achizitionat 3 obiecte de inventar, le-am inregistrat dar am uitat sa fac si inregistrarea contabila pentru darea lor in consum (603=303), ce pot face in acest an?
Pot sa fac aceasta inregistrare in acest an? Daca da, ce inregistrari trebuie sa fac?

Corectarea erorilor contabile se face la data constatarii lor cu ajutorul contului 1174 - Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile. 1174 = 303
In notele explicative aferente situatiei financiare anuale aferente se vor prezenta si informatii cu privire la erorile contabile constatate, corectate pe seama rezultatului reportat.
Daca cumva sunteti platitor de impozit pe profit trebuie sa depuneti rectificativa la declaratia 101 pentru anul in care ati uitat sa inregistrati acea cheltuiala.
george-neagu, moderator