Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 390
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 390

Buna seara
Firma nu este inscrisa in roi si este platitoare de tva , cum inregistrez o factura de cazare din ungaria. Aceasta tranzactie ar trebui trecuta in 390 ? Este vreo problema daca aduce factura de cazare din ue si nu este inscrisa in roi ?
Multumesc
Este cu TVA?
Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza achizitii intracomunitare ce nu depasesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderarii nu au obligatia inregistrarii in scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF si nici in Registrul Operatorilor Intracomunitari.

Fiind vorba de un serviciu iar nu de o achizitie intracomuniatara nu trebuia sa fie incrisa in ROI. Totusi, daca era inscrisa in ROI, acel serviciu era scutit de TVA si platea mai putin.

Deoarece nu ati fost inscrisi in ROI vi s-a facturat cu TVA si nu trebuie declarat in D390.

Multumesc!