Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord cu minor

Buna ziua, as dori sa pun in discutie o situatie legata de un divort. Eu cu sotul suntem separati de 3 ani si avem un copil minor de 5 ani. De curand am hotarat sa demaram procedurile pentru divort in varianta administrativa, de comun acord, prin notariat. Intrebarea ar fi care sunt pasii de urmat, acum lucram impreuna la redactarea unui acord care sa cuprinda tipul de autoritate parinteasca (comuna), numele meu dupa divort, domiciliul copilului, contributia fiecaruia la cresterea copilului si programul de vizitare. Daca aceste aspecte sunt clarificate intre noi si semnam acordul, mai este nevoie de ancheta sociala? sau trebuie semnat la un avocat? Cu acest acord trebuie sa mergem la notariat cand facem cererea? Multumesc!
Ancheta sociala este obligatorie,notarul va efectua o adresa pentru realizarea acesteia.Este bine ca ati stabilit termenii unei intelegeri,acordul va fi redactat de notar cf intelegerii dvs.
Aveti mare grija cand transpune notarul acordul vostru in acordful notarial, mare minune sa nu fie diferente. Fiti siguri ca le-ati citit si inteles.
Cat despre redactare, daca va pricepeti, nu e necesar un avocat; daca nu, e necesar. In esenta e mai important sa va intelegeti intre voi decat sa fie exemplar transcris.