Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensionarii

Buna ziua, acum cateva saptamani s-a vorbit in parlament despre noua lege a pensionarii pe grade si posibilitatea perosanelor care au ramas fara serviciu inainte de varsta pesnionarii sa aibe acest beneficiu de a se putea pensiona in functie de gradul avut in munca.
Acum intrebarea mea este daca legea s-a aprobat si ce persoane beneficiaza de pensionare
Legea respectiva a fost adoptata de Parlamentul Romaniei si promulgata de catre presedintele tarii. Urmea, pentru a intra in vigoare, sa fie publicata in Monitorul Oficial.

Legea reglementează faptul ca grupa I de muncă va fi luată în calcul la stabilirea vârstei de pensionare.
Astfel, persoanele care au lucrat în grupa I de muncă înainte de anul 2001 vor beneficia de o reducere de trei ani la vârsta de pensionare pentru fiecare şase ani munciți în această grupă.
Cornel Vasile, Consilier juridic