Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul ore lucrate in zile de sarbatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul ore lucrate in zile de sarbatoare

Buna ziua si Craciun fericit tuturor.
Astazi de Craciun lucrez, voi lucra si maine deoarece am #-oserviciu de 12/24. Cum mi se calculeaza efectiv plata pentru aceste zile? Sau cate zile libere primesc pentru o zi lucrata in sarbatoare legala? Lunar depasesc norma de ore legala, ni se acorda cate o zi libera la fiecare 12 ore suplimentare, dar cum ramane cu orele lucrate in zilele de sarbatori legale?
Va multumesc.#-o
Orele lucrate in zilele de sarbatoare legala se compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile, iar in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Art. 142 C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.