avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzari pe site-uri - PFA sau Persoana juridica?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzari pe site-uri - PFA sau Persoana juridica?

Buna seara.

Scurt, ce doresc sa fac este sa achizitionez produse din Dragonul Rosu si produse second, ca apoi sa le comercializez pe site-urile okazii; mercador; tocmai.ro
Nu doresc sa-mi fac site personal deocamdata.

Este nevoie sa devin PFA sau sa-mi infiintez SRL?

Ce taxe se percep ulterior? Stiu ca impozitul este de 16% dar ce taxe lunare mai sunt necesare pe langa acesta?
Concret, daca fac achizitii de 3000lei si vand de 6000lei intr-o luna cat reprezinta toate taxele cu tot cu impozitul?
Este obligatorie si casa de marcat pt.a emite bon fiscal in activitatea de comert online?

Multumesc frumos si sarbatori fericite.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Decembrie 2013
bebe2708, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:56, 25 Decembrie 2013
Raspunsul este atat de vast incat seamana cu calculul unui plan de afaceri.
Este diferenta intre PFA /SRL, intre SRL la 3% /16%, combinat cu platitor /neplatitor TVA, firma cu /fara angajati, astfel se formeaza destule posibilitati, in care trabuie sa tinem seama de multi factori la calcul.
Dpmdv cea mai buna varianta este SRL la 3%, neplatitor TVA, fara angajati.
Un calcul grosso modo ar fi taxe in jur de 25% din cei 3000 lei, adica undeva la 7-800 lei.
(ca idee)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite pentru vanzarea pe okazii.ro geo444 geo444 Avand in vedere ca la vanzarea pe Okazii siteul percepe un comision de 2.8% din pretul de vanzare (+24% TVA din acest impozit), se deduce ceva din plata ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma sau pfa andreiunicat andreiunicat Buna tuturor , Am si eu o nelamurire de 2 ani ma ocup de pagini web freelancer mai bine zis pana acum nu am fost nevoit sa dau facturi sau chitanta pentru ... (vezi toată discuția)
Amortizarea unei investitii si recuperarea tva BOGDAN771 BOGDAN771 Vreau sa deschid o firma si investitia in aparatura este peste 20000 euro. Daca este microintrepindere si 3%pe venit se mai poate amortiza investitia? Cum ... (vezi toată discuția)