Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzari pe site-uri - PFA sau Persoana juridica?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzari pe site-uri - PFA sau Persoana juridica?

Buna seara.

Scurt, ce doresc sa fac este sa achizitionez produse din Dragonul Rosu si produse second, ca apoi sa le comercializez pe site-urile okazii; mercador; tocmai.ro
Nu doresc sa-mi fac site personal deocamdata.

Este nevoie sa devin PFA sau sa-mi infiintez SRL?

Ce taxe se percep ulterior? Stiu ca impozitul este de 16% dar ce taxe lunare mai sunt necesare pe langa acesta?
Concret, daca fac achizitii de 3000lei si vand de 6000lei intr-o luna cat reprezinta toate taxele cu tot cu impozitul?
Este obligatorie si casa de marcat pt.a emite bon fiscal in activitatea de comert online?

Multumesc frumos si sarbatori fericite.
bebe2708, utilizator
Raspunsul este atat de vast incat seamana cu calculul unui plan de afaceri.
Este diferenta intre PFA /SRL, intre SRL la 3% /16%, combinat cu platitor /neplatitor TVA, firma cu /fara angajati, astfel se formeaza destule posibilitati, in care trabuie sa tinem seama de multi factori la calcul.
Dpmdv cea mai buna varianta este SRL la 3%, neplatitor TVA, fara angajati.
Un calcul grosso modo ar fi taxe in jur de 25% din cei 3000 lei, adica undeva la 7-800 lei.
(ca idee)