Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Venit avocat societate avocatura
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Venit avocat societate avocatura

As dori sa stiu cam care este salariul pe care il poate oferi o societate de avocati -internationala unui avocat care cunoaste bine si 2 limbi straine si cu o experienta de sa zicem 6 ani in domeniu?
Pun aceasta intrebare ptr ca am vazut ca sunt societati pompoase care isi pun pe siteuri anunturi de anagajre, sunt aceleasi anunturi de luni , ani de zile, aceleasi firme ptr aceleasi posturi, primesc sute de cv-uri, au mii si mii de pretentii, dar ofera salarii jenante?!!!
Ca sa nu mai zci ca nimeni nu face purici decat catea luni, dovada ca acelasi job se scoate la concurs periodic????
Pe salarii mari, chiar nesimtite isi angajeaza prietenii, pilele , relatiile, amantele si nevestele, obligatiile in general iar pe salarii mici isi cauta trepadusi cu salarii mizere???!!!:((
In fine, deci care ar fi salariul pe care ar trebui sa il accepte un candidat la un post de avocat care presupune si instanta, consultanta, plus 2 limbi straine vorbite cursiv, plus experienta de sa zicem 6 ani, mai ales ca trebuie sa semneze un contract de exclusvitate cu ei,,deci nu va avea dreptul la clienti proprii basca ca va trebui sa completeze zilnic raport de activitate, ce a muncit si cate pagini a consumat la xerox????
Kino29, utilizator
In opinia mea, salariul ar trebui acordat diferit, tinand cont de numarul de ore prestate per client si tip de speta, de complexitatea spetelor date in lucru,etc....In ce priveste limbile cunoscute, depinde daca si la ce le foloseste....
Dar un minim?? 2 limbi europene de circulatie
Cred ca la interviu fiecare isi apreciaza munca in cuantum diferit. Daca e sa discutam despre un minim, raportat la calitatile avocatului, enumerate de dvoastra, presupun ca ar trebui sa porneasca de la 2000 euro, cum insa, societatile, in general, nu numai cele de avocatura, cauta sa angajeze profesionisti pe bani cat mai putini, de cele mai multe ori se intampla ca suma acordata sa fie mult inferioara. De aceea, respectivii pleaca, in cele din urma...
Buna ziua,
de obicei aceste societati au o grila de salarizare, in functie de anumite criterii pe care le considera ei relevante. In afara de cunoasterea limbilor straine - in general pt aceasta se acorda un anume procent in plus la salariu - trebuie tinut cont ca activitatea de baza este cea legat de drept si anume activitatea dvs ca si avocat, procesele avute, daca aveti master sau nu, sunt specializat pe o anumita ramura care pentru ei reprezinta un interes major, etc.
in functie si de volumul de munca, eu nu as accepta un salariu mai mic de 35oo de lei pentru inceput.
succes