Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua - chiriasi, probleme cu proprietara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua - chiriasi, probleme cu proprietara

Acum pana acum o luna am locuit intr un apartament cu chirie amstat in jur de un an de zile fara sa facem contract toate bune si frumoase pana cand propietara sa gandit sa ne dea afara din casa ii platisem la inceput de luna 300 de euro dar noi am stat doar 2 saptamani si iam dat un avans de 350 de euro la inceput . Cand ne am mutat in graba sa nu ne opreasca lucrurile nu am mai facut curat in casa. Dupa o luna imi vine citatie de la politie reclamt , ce i drept cand am plecat nu am avut timp sa vopsim apartamentul dar am lasato cu 500 de euro in buzunar . NOI nu am mai platit curentul intretinerea . Ce as putea sa patesc in cazul acesta sincer nu am avut niciodata treaba cu politia , si imi este frica.
Intretinerea, utilitatile si eventualele deteriorari sau stricaciuni in apartament.
bellefille, utilizator
Daca nu ati avut contract de inchiriere spuneti-i proprietarei sa isi retraga plangerea de la politie si sa isi vopseasca apartamentul cu cei 500 de euro. Daca nu a inregistrat contractul de inchiriere la administratia financiara inseamna ca a facut o frauda, evaziune fiscala. Riscul este al proprietarului si nu al chiriasului cand procedeaza in acest mod.