Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama minora si tata major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama minora si tata major

Buna ziua ! Se da urmatoarea situatie : Un cuplu (el 23 si ea 17ani) au o fetita de 2 luni. Mama minora sta la parintii ei cu fetita. In cazul in care parintii fetei isi dau acordul cei doi se pot muta impreuna? Si acest acord ar fi bine sa fie dat in fata unui notar public? Fetita este pe numele tatalui,dat find ca tatal a recunoscut paternitatea. Intrebarea mea este urmatoarea: Tatal poate interzice parintilor fetei sa mai vada micuta? Bineinteles exista foarte multe motive pentru acest fapt. Multumesc anticipat!
Se pot muita impreuna si fara acordul parintilor fetei. Pot sa nu permita bunicilor sa isi viziteze nepoata, dar si bunicii pot actiona in instanta pt a obtine program de vizita.
Ca major al familiei :), cred ca puteti rezolva problemele astfel incat sa ajungeti sa va intelegeti cu bunicii. Aveti nevoie si de ajutor cu micuta, banuiesc ca mamica merge inca la scoala sau asa ar trebui.
Da,merge la scoala,normal. Tatal este angajat si lucreaza. Deci se pot intretine. Este vorbe de anumite amenintari , certuri in familie , parintii fetei striga mai tot timpul , tatal bea si asa mai departe. Asta este problema.
Decat sa stati in scandal si tensiune, mai bine va mutati. Lucrurile se aseaza in timp. Il puteti primi pe tata cand e treaz.
Aveti unde va muta ?
Nu m-ati inteles. Tatal mamei minore bea. Nici tatal fetitei si mama fetitei nu beau,nu este vb de asa ceva. Pai se pot mute la tatal fetitei,nu este o problema.
:offtopic:nu lasati si nu admiteti cresterea micutei intr-un mediu impropriu....Paziti-va copilul de astfel de manifestari!
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari