Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama minora si tata major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama minora si tata major

Buna ziua ! Se da urmatoarea situatie : Un cuplu (el 23 si ea 17ani) au o fetita de 2 luni. Mama minora sta la parintii ei cu fetita. In cazul in care parintii fetei isi dau acordul cei doi se pot muta impreuna? Si acest acord ar fi bine sa fie dat in fata unui notar public? Fetita este pe numele tatalui,dat find ca tatal a recunoscut paternitatea. Intrebarea mea este urmatoarea: Tatal poate interzice parintilor fetei sa mai vada micuta? Bineinteles exista foarte multe motive pentru acest fapt. Multumesc anticipat!
Aveti vreo dovada ? Ii puteti face plangere pt santaj. Tot mai bine insa, e sa va mutati.
Mesaje reeditate
@ tincaflavius909

Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 16:56
Subiect: Calomnie si amenintari

Buna ziua! Pentru inceput as dori sa descriu situatia in care ma aflu : Sunt un tanar de 23 de ani , angajat cu carte de munca , locuiesc cu parintii. Am o fetita de 2 luni cu o domnisoara de 16 ani,ma rog,in Ianuarie face 17 ani. Ea sta la parintii ei cu micuta iar eu ii mai dadeam bani pentru toate cele necesare. Problema sta in felul urmator : Cam de 3 saptamani tatal mamei minore ma ameninta ori ca ma "rezolva" ori ca ma baga la puscarie,ma face in toate felurile posibile si asa mai departe.Sincer m-am cam saturat.Daca ma duc si il reclam la IPJ , pot folosi aceea declaratie intr-un proces civil? Pentru ca vreau sa ma mut impreuna cu mama micutei si cu micuta. Si as dori sa le interzic sa mai poata vedea fetita mama si tatal mamei minore. Motive sunt foarte multe , de la amenintari pana la faptul ca tatal mamei minore mai bea si mai tot timpul face scandal acasa si asa mai departe.Am vreo sansa? Multumesc anticipat!

@ freeelis
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:02

Puteti face plangere penala pentru amenintare.

@ tincaflavius909
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:09

Am inteles. Si pot folosi acest fapt impotriva individului intr-un proces civil?

@ freeelis
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:19

S-ar putea folosi numai daca va fi gasit vinovat si condamnat pentru savarsirea infractiunii de amenintare

@ ynocentta
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:19

In situatia in care concluziile cercetarilor organelor de politie confirma asopectele sesizate de dv,puteti utiliza concluziile politiei in eventuala actiune impotriva persoanei
Totusi,avand in vedere relatiile de teoretica inrudire,ar trebui atat dv cat si fiica acestora sa desfasurati demersuri concrete pentru aplanarea disputelor si solutionarea amiabila
Incercati sensibilizarea parintilor domnisoarei ,atat sub aspectul ca situatia se datoreaza si ca urmare a asumarii nresponsabilitatii acesteia si mai ales ca actualmente exista si minorul,care ar trebui sa beneficieze de un climat fericit,linistit ,cu dragostea,afectiunea si atentia tuturor
Va confruntati cu o situatie delicata, deoarece la mijloc va exista "domnisoara ",care se va afla intre ciocan si nicovala,ar mai trebuie sa aveti in vedere ca sangele apa nu se face ...
Sarbatori fericite si linistite !

@tincaflavius909
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:23

Am incercat pe toate caile posibile sa ma inteleg cu ei si nu se poate. De 2-3 ori am reusit sa ma inteleg cu ei , in momentul in care a consumat respectivul alcool gata,incepem aceeasi chestie din nou. In plus,mai nou,m-a amenintat ca ma rezolva si ca ma baga la inchisoare ca are 10 martori pentru ca am facut eu nu stiu ce (nu am reusit sa inteleg ceea ce a spus) iar eu l-am intrebat daca stie ca marturia falsa este fapta penala si mi-a inchis telefonul.

@ ynocentta
Data post: Duminica, 29 Decembrie 2013, 17:29

Nu inseamna ca daca intampinati greutati in dialog cu tatal fetei,trebuie sa renuntati
Desfasurati demersuri si diligente catre mama fetei care,poate determina aplanarea situatiei
Aveti in vedere ca promovarea oricarei plangeri/actiuni,va genera un climat ostil,in care fiecare va incerca sa isi arate "muschi",situatie in care atat "domnisoara" cat si fiica dv se vor confrunta cu o serie intreaga de neajunsuri si de reprosuri care nu asigura un mediu propice cresterii si educatiei copilului