avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua.As vrea sa stiu daca am fost in CCC mi se plateste concediul medical dupa 2 zile de la reangajare?Multumesc
Cel mai recent răspuns: AurelCh , utilizator 11:36, 30 Decembrie 2013
1. Vi se plateste acest concediu medical.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art.8
...
(3) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:
...
c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 1 an sau la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani...
...

3. Pentru indemnizatia pentru concediu medical se ia in calcul valoarea indemnizatiei pentru concediu crestere copil.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie in calcul concediu medical magda_lazar2006 magda_lazar2006 Stimulentul de insertie, in cuantum de 500 lei lunar, primit pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani intra in baza de calcul la stabilirea ... (vezi toată discuția)
Concediu de ingrijire copil echivalent de concediu medical mmarza mmarza Buna ziua. Ma puteti va rog ajuta cu o nelamurire legarta de incadrarea juridica a concediului de ingrijire copil? Nu am gasit nicaieri ca CIC este ... (vezi toată discuția)
Concediu medical buji buji daca ai fost in concediu pt cresterea copilului pina la virsta de 2 ani (cu ctr.munca suspendat), trebuie sa ai min 6 luni lucrate lde la reluarea serviciului ... (vezi toată discuția)