Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua.As vrea sa stiu daca am fost in CCC mi se plateste concediul medical dupa 2 zile de la reangajare?Multumesc
1. Vi se plateste acest concediu medical.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art.8
(3) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:
c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 1 an sau la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani...

3. Pentru indemnizatia pentru concediu medical se ia in calcul valoarea indemnizatiei pentru concediu crestere copil.
Multumesc frumos