Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

De ce ma intind astia de 2 ani de zile la un dosar cu unic mostenitor?

Ora estimata: 08:30
Complet: C27 M
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a paratului Statului Roman prin Ministerul Finantelor Publice -Directia Generala Regionala A Finantelor Publice Iasi. Respinge actiunea civila formulata in contradictor cu piritul Municipiul Iasi , reprezentat prin Primar, ca neintemeiata.Respinge actiunea civila formulata reclamant in contradictor cu Statului Roman prin Ministerul Finantelor Publice- Directia Generala Regionala A Finantelor Publice Iasica fiind introdusa impotriva unei persoane fara calitate procesuala pasiva. Cu recurs in 15 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre 15028/2013 22.11.2013

Multumesc anticipat.
Multi ani si multa sanatate
nu inteleg care este intrebarea.

din ce ati postat, pot sa va spun ca v-ati judecat cu statul pentru uzucapiune, insa acesta nu are calitate procesuala. actiunea dvs a fost facuta prost. statul nu este proprietatar decat daca, nu exista mostenitori ai adevaratului propietar ( pe care dev. sau avocatul dvs. trebuie sa-l identificati) si a acceptat succesiune aramasa vacanta exact pe terenul dvs. este o procedura foarte grea ca statul sa accepe succesiunea. daca nu ati avut la dosar acest act de acceptare expresa a succesiunii vacante de catre stat este normal ca vi s-a respins actiunea.din experienta va spun ca cel mia dificl lucru in uzucapiuni este sa gasesti ultimul proprietar, iar apoi, eventual mostennitorii acestuia.

prin urmare, daca asa a stat dosarul dvs. ati pierdut timpul degeaba deoarece actiunea a fost gresit formulata impotriva statului.

o veste buna insa exista: deoarece nu s-a repins pe fond actiunea, puteti deschide un nou proces, impotriva adevaratuluoi proprietar.

Antoanela Geaman, Avocat
Multumesc frumos pt raspuns